Nejrychlejší připojení k internetu v České republice

Virtuální privátní síť aneb VPN. Jak funguje ve firmách a domácnostech?

Nejrychlejší připojení k internetu v České republice

Domů / Virtuální privátní síť aneb VPN. Jak funguje ve firmách a domácnostech?
Virtuální privátní síť aneb VPN. Jak funguje ve firmách a domácnostech?

Pojem VPN naprosté většině lidí dnes už rozhodně není cizí. Naopak se dá čekat, že z nějakého důvodu už o VPN slyšel skoro každý, hlavně pak ve spojitosti s dostupností online zábavy. Hlavní využití ale je někde jinde.

VPN nám totiž může zprostředkovat vzdálený přístup k takovým datům, která jinak jsou zcela cíleně lokální. To se užívá ve firmách, ale leckdo to dovede užít také v domácnosti. A dnes se podíváme na to, jak taková VPN funguje.

Nastavení VPN na vstupním zařízení

Hlavní složkou celého virtuální privátní sítě je síťový prvek, který dokáže s touto technologií pracovat. Logicky jde o routery, protože ty nepracují jenom v rámci vaší vnitřní sítě, ale hlavně komunikují s venkovním světem a jsou mostem mezi internetem a vaší lokální sítí.

Konkrétní nastavení V P N je velice odlišné podle toho, jaký používáte typ routeru, a dokonce často i podle toho, jakou verzi firmware máte nahranou uvnitř. Dalším požadavkem je přitom veřejná IP adresa, aby bylo možné vaši síť v rámci internetu zacílit.

Nikdy nenechávejte otevřený přístup

V rámci klasického VPN je pochopitelně možné povolit přístup bez samotného přihlášení. To je ale velká bezpečnostní chyba, protože pro VPN se vám tvoří takzvaný slot, což je kombinace portu a adresy, které jsou jako otevřená brána do internetu a naslouchají komunikaci. Strach byste přitom neměli mít jenom z toho, že se vám na VPN připojí jiná osoba, ale hlavně ze škodlivých kódů.

Možnosti autorizace u VPN

U VPN můžete využít celkem dost možností autorizace. Nejjednodušší možností na nastavení je zkrátka přihlašovací jméno a heslo, které musíte zadat při pokusu o připojení k VPN. Sofistikovanější řešení přitom ale mohou jít ještě dál. Mohou vám například vygenerovat přístupový token, nebo dokonce komunikovat na základě autorizačních dat skrytých někde uvnitř takzvaní API.

Zadejte adresu, kde se chcete připojit

Po zadání adresy hned uvidíte, jakou rychlost Vám umíme nabídnout.

Ověření dostupnosti internetového připojění připojto

Nezávazná poptávka

Internet 250 Internet 500 Platinový internet Internet 1000 Televize S Televize M Televize L Tarif na chatu

Zadejte prosím Vaše telefonní číslo. Náš specialista Vás bude v nejbližší možné době kontaktovat.