Nejrychlejší připojení k internetu v České republice

Veřejná či soukromá. IPv4 i IPv6. Jaké jsou druhy IP adres?

Nejrychlejší připojení k internetu v České republice

Domů / Veřejná či soukromá. IPv4 i IPv6. Jaké jsou druhy IP adres?
Veřejná či soukromá. IPv4 i IPv6. Jaké jsou druhy IP adres?

IP adresa je velice zásadním druhem adresy, který nám umožňuje spojovat jednotlivá zařízení do počítačových sítí a sítě potom do složitých struktur, jakou může být například sám internet. Přitom je právě IP adresa naprosto zásadním činitelem, který toto umožňuje.

I přes její poměrně jednoduchou definici ale najdeme celou řadu variant, se kterými se můžeme v případě IP adresy zkrátka a jednoduše setkat. A dnes se podíváme na to, jaké druhy může IP adresa vlastně mít.

Soukromá IP adresa

Jedná se o tu nejvíce používanou IP adresu. Soukromá znamená, že se jedná o adresu schovanou uvnitř nějaké sítě. Může jít o firemní síť, internet na doma, nebo intranet a mnohé další. Hlavní věcí je, že je tato adresa uchována uvnitř sítě a zvenčí není nijak přístupná přes její vypsání. Typicky se jedná o adresy jako je například 192.168.1.0, které používají domácnosti a firmy po celém světě.

Jak funguje veřejná IP adresa?

Vedle toho veřejná IP adresa je pravý opak. U ní nám naopak jde, aby bylo možné z jiných sítí, typicky přes připojení k internetu, komunikovat se sítí, a především sdílet data. Veřejná IP adresa podléhá celé řadě potřeb. V první řadě ji musíte přes registrátora obdržet a následně ji pravidelnými platbami uchovávat. Příkladem je například 77.75.77.222, což je adresa serveru seznam.cz.

IPv4 versus IPv6

IP adresa se skládá buď ze čtveřice, nebo šestice údajů. Pro domácí internet a internet ve firmách se používá IPv4, která obsahuje čtyři dekadické záznamy mezi hodnotami 0 až 255. Jenže neustále se šířící internetové připojení požadovalo větší rozsah, než mohla IPv4 nabídnout.

A tak už se dlouhou dobu v nejvyšších vrstvách internetu používá IPv6. Nabízí ohromné množství adres, ale je nezapamatovatelná. Je totiž složena z šestice hexadecimálních hodnot. Příkladem může být IPv6 server archive.org o znění 2001:db8:85a3:8d3:1319:8a2e:370:7344.

Zadejte adresu, kde se chcete připojit

Po zadání adresy hned uvidíte, jakou rychlost Vám umíme nabídnout.

Ověření dostupnosti internetového připojění připojto

Nezávazná poptávka

Internet 250 Internet 500 Platinový internet Internet 1000 Televize S Televize M Televize L Tarif na chatu

Zadejte prosím Vaše telefonní číslo. Náš specialista Vás bude v nejbližší možné době kontaktovat.