Nejrychlejší připojení k internetu v České republice

VDSL router versus VDSL modem. Jaký je mezi nimi rozdíl, a jak vás může omezit?

Nejrychlejší připojení k internetu v České republice

Domů / VDSL router versus VDSL modem. Jaký je mezi nimi rozdíl, a jak vás může omezit?
VDSL router versus VDSL modem. Jaký je mezi nimi rozdíl, a jak vás může omezit?

Pro naprostou většinu lidí je router a modem víceméně to stejné. V rámci VDSL i ostatních technologií slouží oba přístroje k připojení k internetu. Jsou ale rozdílné tím, jak dokáží signál překládat, popřípadě posílat do dalších zařízení, který jsou zakomponována v rámci sítě.

VDSL internet můžete přijímat jak s routerem, tak i s modemem. V obou případech vám VDSL bude fungovat totožně, a budete mít možnost VDSL využívat v maximálním rozsahu přímo pro vás. V rámci dnešního článku si ale představíme, jaké rozdíly panují mezi routerem a modemem.

Jak funguje modem a čím je specifický?

Určitě jste si mohli všimnout, že v rámci připojení k internetu mnohdy funguje interakce, která se počítá v řádu pouhých desítek milisekund. Neuvěřitelné je, že se to může dít na vzdálenosti tisíců kilometrů. K takové efektivitě musí připojení k internetu dojít jedině tak, že dokáže data kvalitně komprimovat. Modem tak mimo jiné slouží také k tomu, aby bylo možné modulovat neboli překládat informace z internetu. Připojení tedy dokáže převádět mezi analogovým a digitálním signálem.

Oproti tomu router funguje jinak

Modem je sice potřebný k tomu, aby připojení k internetu bylo možné přetransformovat do podoby, se kterou dokáže domácí síť pracovat. Nedokáže ale přiřadit adresy jednotlivým zařízením v síti a směrovat data přímo k nim. K tomu naopak slouží zařízení, které se jmenuje router.

Router, jak už název napovídá, odpovídá za to, aby všechny členy v síti měly přiřazenou svoji jednoznačnou adresu. Na základě této jednoznačné adresy pak má router možnost směřovat signál a s ním vlastně převádět data. V síti je tak potřeba vždycky obojí. Jak funkce routeru, tak i funkce modemu. Záleží vždy ale na tom, v jaké formě přijímáte připojení k internetu ze síťové přípojky.

Zadejte adresu, kde se chcete připojit

Po zadání adresy hned uvidíte, jakou rychlost Vám umíme nabídnout.

Ověření dostupnosti internetového připojění připojto

Nezávazná poptávka

Internet 250 Internet 500 Platinový internet Internet 1000 Televize S Televize M Televize L Tarif na chatu

Zadejte prosím Vaše telefonní číslo. Náš specialista Vás bude v nejbližší možné době kontaktovat.