Nejrychlejší připojení k internetu v České republice

MAC adresa a počítačové sítě. Prozradíme, proč je nepostradatelná

Nejrychlejší připojení k internetu v České republice

Domů / MAC adresa a počítačové sítě. Prozradíme, proč je nepostradatelná
MAC adresa a počítačové sítě. Prozradíme, proč je nepostradatelná

MAC adresa je jednou z vlastností, které jsou naprosto nepostradatelné, pokud chceme jakékoliv zařízení používat v rámci lokálních sítí, nebo jiného síťového připojení. Zkrátka cokoliv od notebooků, přes stolní počítače až po přenosná zařízení fungují na základě toho, že je jim přiřazena MAC adresa.

Ta se ale nerudí jenom tak, je tvořena speciální kombinací znaků v šestnáctkové soustavě a zásadní vlastností je, že je naprosto unikátní pro konkrétní zařízení. My se ale dnes podíváme hlavně na to, proč je MAC adresa nepostradatelná.

Kvalitní funkce whitelist a blacklist

Jedná se o speciální funkci, která nám může domácí připojení k internetu učinit mnohem bezpečnější. Stejně tak je i možností, jak můžeme například přistupovat do sítě bez hesla. Můžeme tak doma mít bezdrátový internet bez hesla, kam se ale nepřipojí nikdo, koho nechceme.

Jednoduše se to dá zařídit tak, že aktivujeme whitelist nebo blacklist. Blacklist znamená výčet zařízení, která se nesmí do sítě dostat, whitelist zcela naopak ta, která mají připojení povoleno. A tím parametrem, který se zde vyplňuje jako identifikátor, je právě MAC adresa.

MAC adresa v síti a směrování

Jakýkoliv internet pro firmy, nebo naopak domácí připojení, potřebuje MAC adresy k tvoření speciálních tabulek. Tyto tabulky fungují jako rozcestník a kombinují jednoduše přiřazené IP adresy s unikátními MAC adresami. Díky tomu tak můžeme směrovat tok dat v síti i na internetu přesně tím směrem, kterým se mají data dát.

MAC adresa je tak naprosto zásadní také pro směrování, které možná znáte pod pojmem routování. Celý proces funguje tak, že se mezi jednotlivými sítěmi tvoří mosty, díky čemuž právě internet jako technologie může fungovat. Každý router uchovává vlastní směrovací tabulku, kde práce MAC adresa hraje zásadní roli.

 

Zadejte adresu, kde se chcete připojit

Po zadání adresy hned uvidíte, jakou rychlost Vám umíme nabídnout.

Ověření dostupnosti internetového připojění připojto

Nezávazná poptávka

Internet 250 Internet 500 Platinový internet Internet 1000 Televize S Televize M Televize L Tarif na chatu

Zadejte prosím Vaše telefonní číslo. Náš specialista Vás bude v nejbližší možné době kontaktovat.