Nejrychlejší připojení k internetu v České republice

Jaká rozdíl je mezi pojmy IP adresa a MAC adresa?

Nejrychlejší připojení k internetu v České republice

Domů / Jaká rozdíl je mezi pojmy IP adresa a MAC adresa?
Jaká rozdíl je mezi pojmy IP adresa a MAC adresa?

V rámci celé připojení k internetu a síťových technologií můžeme na denním pořádku potkávat poměrně dost velké množství různých specifických protokolů a také druhů adres. Mezi nimi rozhodně nejčastějším pojmem jsou IP adresa a MAC adresa.

V obou případech jde o poměrně dost důležité adresy, bez kterých by vlastně počítačová síť nemohla fungovat. My se dnes podíváme na to, co tyto adresy znamenají, a jaké jsou jejich hlavní funkce.

MAC adresa jako neměnitelný identifikátor

IP adresa počká, protože pro její pochopení potřebujeme znát hlavně MAC adresu. To má každé zařízení, které se snaží o připojení k internetu, nebo všeobecně o komunikaci v rámci počítačové sítě. Jedná se přitom o adresu, kterou generuje fyzické vybavení počítače jako takového.

Díky tomu je možné uchovávat například rezervované IP adresy, protože ve směrovacích tabulkách dojde k tomu, že se IP adresa pevně přiřadí k adrese fyzické pro dané zařízení. Proto je tak MAC adresa extrémně důležitá pro různá zařízení nutná pro komunikaci a připojení k internetu, jako jsou především routery. Stejně tak ale této funkce užívají zařízení jako tiskárny, u kterých si chceme být jisti, že je vždy najdeme na jedné adrese.

IP adresa pro komunikaci v síti

Samotná komunikace v síti, přenášení dat přes internet kabelem i wifi internet, sdílení souborů a mnohé další, jsou ve finále směrovány pomocí IP adresa. Jedná se o adresu, která je virtuální. To znamená, že s ní žádná zařízení nejsou globálně spjatá. Všechny tyto IP adresy se pouze přiřazují v rámci počítačových sítí. Proto se tak u lokálních sítí po celém světě opakují tyto adresy, ale v rámci každé jedné sítě musí vždy být unikátní. Bez toho by datová komunikace a připojení k internetu nemohlo fungovat, protože by nebylo jasné, do jakého zařízení jsou data určena.

Zadejte adresu, kde se chcete připojit

Po zadání adresy hned uvidíte, jakou rychlost Vám umíme nabídnout.

Ověření dostupnosti internetového připojění připojto

Nezávazná poptávka

Internet 250 Internet 500 Platinový internet Internet 1000 Televize S Televize M Televize L Tarif na chatu

Zadejte prosím Vaše telefonní číslo. Náš specialista Vás bude v nejbližší možné době kontaktovat.