Pojem VPN naprosté většině lidí dnes už rozhodně není cizí. Naopak se dá čekat, že z nějakého důvodu už o VPN slyšel skoro každý, hlavně pak ve spojitosti s dostupností online zábavy. Hlavní využití ale je někde jinde.
VPN nám totiž může zprostředkovat vzdálený přístup k takovým datům, která jinak jsou zcela cíleně lokální. To se užívá ve firmách, ale leckdo to dovede užít také v domácnosti. A dnes se podíváme na to, jak taková VPN funguje.
Nastavení VPN na vstupním zařízení
Hlavní složkou celého virtuální privátní sítě je síťový prvek, který dokáže s touto technologií pracovat. Logicky jde o routery, protože ty nepracují jenom v rámci vaší vnitřní sítě, ale hlavně komunikují s venkovním světem a jsou mostem mezi internetem a vaší lokální sítí.
Konkrétní nastavení V P N je velice odlišné podle toho, jaký používáte typ routeru, a dokonce často i podle toho, jakou verzi firmware máte nahranou uvnitř. Dalším požadavkem je přitom veřejná IP adresa, aby bylo možné vaši síť v rámci internetu zacílit.
Nikdy nenechávejte otevřený přístup
V rámci klasického VPN je pochopitelně možné povolit přístup bez samotného přihlášení. To je ale velká bezpečnostní chyba, protože pro VPN se vám tvoří takzvaný slot, což je kombinace portu a adresy, které jsou jako otevřená brána do internetu a naslouchají komunikaci. Strach byste přitom neměli mít jenom z toho, že se vám na VPN připojí jiná osoba, ale hlavně ze škodlivých kódů.
Možnosti autorizace u VPN
U VPN můžete využít celkem dost možností autorizace. Nejjednodušší možností na nastavení je zkrátka přihlašovací jméno a heslo, které musíte zadat při pokusu o připojení k VPN. Sofistikovanější řešení přitom ale mohou jít ještě dál. Mohou vám například vygenerovat přístupový token, nebo dokonce komunikovat na základě autorizačních dat skrytých někde uvnitř takzvaní API.