Možná to někoho přesvědčí, ale internet a www rozhodně není to stejné. Pokud se bavíme o internetu, tak se automaticky bavíme o zcela přístupných dokumentech napříč celým světem, nebo minimálně v určitých částech světa.
www jako takové ale zcela naopak znamená propojení všech počítačů do jedné velké sítě. Například váš počítač je v moment, kdy čtete tento článek součástí www, ale přitom je jenom okrajem internetu, protože nemusí nutně poskytovat služby ostatním.
Obrovské propojení pomocí IP
Pokud bychom chtěli popsat www, tak si jej můžeme opravdu představit jako gigantický strom. Přitom každá větev je jednoznačně označována pomocí specifických adres, kterým se říká IP. Tyto adresy nám umožňují komunikovat nejen ve vnitřní síti například u vás doma či ve firmě, ale opravdu posílat data zcela běžně napříč celým světem v řádu milisekund.
IP adresa se přitom může skládat z takzvaných čtyř oktetů, pokud jde o IPv4. Tu používáme velice často doma. Ale zcela naopak ve světě by nebylo dost adres standardu IPv4, takže se používá jinak kódovaná IPv6, která nabízí mnohem více adres, ale je hůře zapamatovatelná.
Jak www rozděluje IP adresy?
IP adresy si můžeme rozdělit do několika skupin. První skupinou jsou globální adresy. To jsou ty, které nám pomohou směrovat data na správný kontinent, do správných zemí a pak menších oblastí jako jsou třeba kraje. V nich pak jsou adresy, které www dává přímo poskytovatelům připojení k internetu. Přes ně se jednoduše dostávají data již ke konkrétním lokálním sítím.
Tou poslední kategorií, která je mimochodem nejmenší, jsou pak adresy pro lokální sítě. Ty se používají pro přiřazování adres a komunikaci na místech, jako jsou firmy, domácnosti, školy a mnohé další. Rozdělení je přitom nutné proto, že se lokální adresy opakují po celém světě, ale díky adresám z dalších skupin se i tak data dostanou přesně tam, kam mají.