5G internet v současnosti znamená rozhodně tu nejdokonalejší variantu bezdrátového připojení, které je globálně dostupné. Důvodem jsou poměrně dost velké technické rozdíly mezi 4G a 5G, které z něj dělají o tolik lepší nástroj a stojí za jeho evolucí.
Technické rozdíly mezi 4G a 5G přitom mohou ovlivnit nejen ty vlastnosti, které se užívají na denní bázi, ale také vlastnosti, které dokáží opravdu docenit jenom některé konkrétní skupiny uživatelů.
Rozdíly mezi 4G a 5G signálem
První oblastí je samotný signál připojení k internetu, který je zde důvodem tak velkého technologického skoku oproti ostatním standardům. Důvodem je, že se 5G přenáší na mnohem vyšší frekvenci, než je tomu u 4G. To také bylo zdrojem debat, které se poměrně dlouho otáčely kolem účinků 5G a možných zdravotních dopadů.
Tyto debaty ale byly vyvráceny kvalitními měřeními, které žádné podobné problémy nedokázaly potvrdit, ale spíše je efektivně vyvrátili. Každopádně se tak mezi rozdíly mezi 4G a 5G právě odlišnost frekvence vyjímá. Díky ní totiž mobilní internet i pevné připojení pomocí 5G dokáže pronikat i do méně dostupných staveb.
Nové vrstvy, které 5G používá
Ačkoliv nám na první pohled může přijít připojení k internetu jako velice souvislá záležitost, tak na pozadí se odehrává celá řada funkcí a činností, které jsou rozděleny do vrstev. A i zde najdeme rozdíly mezi 4G a 5G, které ale dokáží využít jenom někteří.
Zvýšená odezva a snížená latence, kterou 5G nabízí jak pro pevný, tak i mobilní internet, s využitím nových vrstev totiž nahrává konkrétní funkcionalitě. A touto funkcionalitou je dálková kontrola a funkce aplikace s odezvou v reálném čase. 5G je tak i dalším krokem k automatizaci a dostupnosti chytrých domácností.