Zatímco připojení kabelem zůstává víceméně uzavřeno jenom u nás v domácnosti, tak naopak bezdrátový internet je viditelný pro široké okolí, které se na něj v případě špatného zabezpečení může připojit. Přitom zabezpečení wifi by mělo být věcí, na kterou bychom měli myslet jako první.
V případě, kdy zabezpečení wifi nefunguje dokonale, se potýkáme s mnohými riziky. Příkladem může být zneužití připojení k nelegálním aktivitám, krádež dat, nebo identity. Přitom wifi připojení lze zabezpečit minimálně třemi různými kroky. A ty tři zásadní vám sami řekneme.
Zabezpečení wifi bez hesla nefunguje
I když použijeme jakékoliv jiné varianty, tak by vždycky mělo být součástí zabezpečení pro bezdrátový internet heslo. A to bezpodmínečně. V současnosti můžeme využívat mnoha standardů. Asi ty nejdokonalejší je WPA-PSK2. U nových routerů dokonce známe i WPA-PSK3. dobře nastavené heslo je sice základní překážkou, ale odradí největší počet případných narušitelů.
Schování wifi před veřejností
Můžeme mít ale špatné zkušenosti s tím, že máme v okolí narušitele, který se minimálně stále pokouší. Je ale možnost wifi úplně schovat. Jedná se o krok zabezpečení wifi, který vyžaduje o něco složitější připojení, ale stále funguje. Jednoduše wifi internet můžete skrýt tím, že v nastavení odškrtnete „viditelné SSID“. Název wifi tak zmizí ze seznamu. Připojit se ale k ní stále můžete, jen musíte znát její název.
Blacklist a whitelist technologie
Při jakémkoliv připojení k internetu se identifikují zařízení dvojicí adres. Virtuální IP adresa je přidělována v síti a funguje jako ukazatel. Jakýsi zvonek k počítači je ale přímo jeho fyzická MAC adresa. IP se v průběhu připojení může měnit, ale MAC je závislá na hardware počítače. Blacklist a whitelist jsou přitom technologie, jak můžete filtrovat MAC adresy, co nesmí, nebo naopak smí připojení použít.