Pro většinu aktivních uživatelů internetu není pojem DNS žádnou novinkou. Jedná se o jednu ze základních služeb, které nám umožňují používat takzvané domény k orientaci po internetu. Ačkoliv to tak nevíme, tak DNS používáme dnes a denně při každém online připojení. Vlastně i nyní, když čtete tento článek, tak jste se k němu dostali beze stresu právě díky DNS serveru.
O plynulé užívání připojení k internetu se tak stará celkem třináct DNS serverů na světě. Takzvaný domain name system je tak opravdu nepostradatelný. A proč je tomu tak, zjistíte na následujících řádcích.
Překlad fyzických a doménových jmen
Představte si, že byste potřebovali během jakéhokoliv připojení k internetu seznam IP adres, abyste se dostali na každou stránku, kam potřebujete. Museli byste mít v hlavě složitou strojní adresu na facebook, seznam, Instagram a další podobné služby. Přitom IP adresa sestává ze čtveřice jedno až třímístných čísel oddělených tečkou.
DNS je právě službou, která za nás tuto práci udělá při každém připojení. V moment, kdy v prohlížeči přejdete například na server seznam.cz, tak si prohlížeč vymění s DNS servery požadavek a ty jej potom navedou na fyzický server. Díky tomu je tak připojení k internetu technologií, kterou mohou užívat široce i běžní uživatelé, nejen odborníci.
Přístup k internetu odkudkoliv na světě
DNS serverů je celkem třináct, přičemž většina z nich je v USA. To ale neznamená, že v područí velkých společností jako je NASA, Amazon, Google nebo mnohé univerzity, nejsou i další servery po zbytku světa. Díky tomu, že jsou DNS servery po celém světě, je i připojení k internetu velice jednoduché a rychlé. Kdyby to tak nebylo, tak by zcela reálně mohlo hledání dat, na které čekáme milisekundy trvat i celé vteřiny až minuty.