DHCP je jednou z mnoha služeb, které nám umožňují konfiguraci sítí a připojení k internetu s takovou jednoduchostí a přesností, jako ji dnes známe. Samo o sobě DHCP můžeme popsat jako službu, která se stará o automatické přidělování adres v domácích i firemních sítích.
Ve své podstatě tak DHCP znamená, že kdykoliv se připojíte do sítě, dostanete automaticky adresu, pomocí které můžete další přístroje v síti kontaktovat rychle a jednoduše. My se dnes podíváme na to, jak a proč vůbec DHCP v domácích sítích nastavovat.
Proč DHCP nastavovat v domácnosti?
Představte si, že nebudete mít aktivní DHCP a koupíte si nové zařízení, nebo přijde návštěva. Kdokoliv se bude chtít připojit do sítě, nebo používat připojení k internetu, bude muset vyplnit ručně IP adresu. Jenže jaké IP adresy jsou volné a které využité? A kde se to vůbec mění? Už tady vidíte, že je to velký problém. Díky aktivnímu DHCP naopak přijdete, připojíte se a IP adresu získáte obratem automaticky.
Jak nastavit DHCP v domácnosti?
O domácí DHCP se stará jakékoliv zařízení, které spravuje pevný internet. To znamená, že většinou budeme mluvit o routeru, který umožňuje, aby domácí internet a lokální síť mohli mezi sebou posílat data.
Do nastavení routeru se většinou dostaneme přes adresu 192.168.1.1, nebo přes jinou, která je uvedená v manuálu k routeru. Jakmile se připojíme do administrace, tak nám jednoduše stačí v záložce DHCP službu aktivovat.
Pokročilá nastavení DHCP
V rámci domácnosti můžete mít potřebu pokročilých nastavení. V první řadě je běžné, že si určitě rozsah adres tím, že určíte nejnižší a nejvyšší adresu, kterou bude router přiřazovat. Jenže co když potřebujeme přes domácí internet pracovat se stejnou IP? Pak mezi pokročilé možnosti patří i pevné přiřazení IP konkrétní fyzické adrese.