Hosting je pojmem, který značí fyzické úložiště dat s dovedností zprostředkovávat a spravovat k nim přístup přes připojení k internetu. Pro jakékoliv webové stránky nebo online aplikace je tak nedílnou součástí jejich funkce.
I ta nejdokonalejší aplikace ale může jednoduše zkrachovat na základě toho, že nemá k dispozici kvalitní hosting s parametry, které jsou nutné pro její běh. Proto je dobré vědět, podle čeho ideálně vybírat.
Výpočetní kapacita je velice důležitá
Dost lidí se automaticky podívá na diskový prostor a řekne si, že je to to nejdůležitější. Jenže až na výjimky v podobě velice rozsáhlých webů jsou většinou stránky opravdu drobné množství dat. Proto je důležitější výpočetní kapacita, která přes připojení k internetu dovede zpracovávat rychleji a efektivněji uživatelské pokusy.
Nejdůležitější parametry pro vás budou rozhodně operační paměť, která se lokalizuje v gigabajtech RAM. Mimo toho je pak potřeba i vědět, kolik jader procesu je vybráno pro funkci vašeho hostingu.
Není disk jako disk
Ačkoliv dneska je už samozřejmostí provoz na SSD discích s neporovnatelně vyšší rychlostí než starší magnetická média, tak jsou stále hostingy, kde je nenajdete. Proto se vždy dívejte na to, zdali je úložiště realizováno na SSD discích. Někdy dokonce poskytovatel připojení i zveřejní, jaký konkrétní typ hosting používá.
Limity hostingu a jeho aplikací
V našem domácím prostředí většinou není k dispozici specifický hosting pro aplikace stavěné na moderních technologiím jako je Node.js a jim podobné. Zcela naopak, pokud budeme chtít hosting pro PHP, tak najdeme velké množství možností. Důležité je ale zmínit, že PHP používá requesty s určitým časem zpracování a velikostí. Všechny parametry, včetně jejich počtu, jsou ale limitovány.