Poměrně často se moderní společnosti vyčítá, jak moc svůj sociální kontakt přesouvá směrem na internetové sociální sítě a instant messaging. V nedávné koronavirové době se přeci jen ale plnohodnotná komunikace přes připojení k internetu stala naprosto nepostradatelnou a silnou zbraní proti pandemii.
Pro vzdělání i každodenní práci se stala komunikace online jediným prostředím, kde jsme se nesetkávali s bariérami postavenými ochranou zdraví. V tomto ohledu nám tak období koronaviru dokázalo přinést unikátní, a vlastně plnohodnotné zkušenosti.
Informační gramotnost společnosti stoupla
Ačkoliv drtivé procento společnosti každodenně používá připojení k internetu, tak jen malá část lidí může opravdu říct, že ovládá internet a nástroje, které k němu patří. Tento fakt se ukázal jako problém v počátcích potřeby hromadné komunikace ve firmách, nebo vzdělávání online.
Bariéru se ale podařilo překonat a během používání připojení k internetu s novými nástroji pro komunikaci, se mnozí dokázali ve své informační gramotnosti dostat výše. Velkou míru zásluhy na tom má zkrátka nutnost užívání pro nepostradatelné studium a práci, ale také sami developeři webových aplikací a komunikačních programů.
Zdokonalila se také mnohá komunikační prostředí
V některých případech jde pouze o zdokonalení. V jiných jde ale také o velkou evoluci. Dokonalým případem může být například aplikace Microsoft Teams, která v tomto období víceméně vznikla a globálně se rozšířila. A to především pro potřeby školství.
Některé profese již touto dobou byli zvyklé na to, že je připojení k internetu nepostradatelnou součástí práce, a že částečný homeoffice je vysoce výhodný. Může jít kupříkladu o pracovníky v informatice, nebo vzdělávání vysoce specializovaných lidí, třeba lékařů.