Sdílení dat online je rozhodně jednou z moderních možností, které nám dává užívání internetového připojení a celá řada síťových protokolů. Pro soustu firem i osob je už vlastností, bez které si víceméně ani nedokáží představit moderní práci a život.
Jenž zároveň je také sdílení dat online věcí, která může znamenat nemalé bezpečnostní problémy. A to především v případě, kdy se nevyznáme dostatečně v možnostech zabezpečení a nastavení přístupů ke sdíleným datům.
Oprávnění ke sdílení dat online
Základní věcí, kterou musíte při připojení k internetu řešit snad na každé úrovni, je oprávnění. Jednotliví uživatelé jsou rozděleni do rolí a zároveň také do skupiny. To má zásadní výhodu v tom, že se automaticky může ovlivnit, jaké má kdo oprávnění.
A to nejen v rámci samotného připojení, ale dokonce také na lokálním počítači. Pokud tak sdílíte data citlivá pro konkrétní uživatele, tak je dobré už při první inicializaci s rozmyslem určit způsob zabezpečení, který při připojení k internetu mohou sdílející použít.
Nastavení rozsahu sdílení
Pokud sdílíte přes online služby jako je například Google Drive, tak nebude rozhodně problém s tím lokalizovat složku, kterou chcete sdílet ostatním. Jenže sdílení dat online přímo z pevného disku může být složitější. Může se totiž stát, že nezkušený uživatel v rámci sdílení přes připojení k internetu rovnou nasdílí celý disk, nejen konkrétní složky.
Oprávnění k úpravám dat
Poslední částí je pak opět nastavení oprávnění, ale ne z pohledu přístupu. Pro jednotlivé skupiny se dá používat hodnota povolení pro čtení, úpravu i řízení. To všechno dává možnost přesně určit jaké operace je možné s danými daty dělat z pozice konkrétního uživatele. V rámci připojení k internetu se běžně tato nastavení užívají i na místech jako jsou webové hostingy a další služby kolem sdílení.