I přes tu největší opatrnost se to zkrátka může stát. Najednou vám z ničeho nic přestanou fungovat programy, počítač je extrémně pomalý, nebo na vás dokonce vyskočí varování, že malware je ve vašem počítači.
V takovém případě byste automaticky měli spustit kolečko procesů, které vám pomůže se extrémně rychle probudit a dostat malware „do úzkých“. A často přitom jde opravdu o čas.
Odpojení od internetu jako první věc
Malware jako takový principiálně cílí na odcizení dat, nebo využití vašeho PC v rámci světa internetu. Dá se tak říct, že je v offline počítači doslova jako virus v baňce. Existuje, stále žije, ale zatím nemůže uškodit. Odpojení od internetu je důležité hlavně proto, aby nemohl malware odesílat vaše data. Problémem ale je, že pro jeho odstranění může být potřeba aktualizovat vaši ochranu.
Důkladný sken vašeho úložiště
Většina sofistikovaných škodlivých kódů je poměrně dost důmyslná, i když jde o jednoduché algoritmy. To, v čem přitom doslova excelují, je především dovednost schovat se v počítači a nedávat o sobě vědět. Klasické rychlé skeny, které používají antiviry, tak nemusí zdaleka stačit na jejich odhalení. Proto tak použijte „deep scan“, který je mnohonásobně důkladnější. Pro větší disky ale počítejte s tím, že odhalení může trvat i celé hodiny práce vašeho počítače v kuse.
Nalezením malware to nemusí končit
Jen málokdy se stane, že deep scan nedokáže odhalit malware a vypořádat se s ním. Jeho nalezením přitom ale nemusí ani zdaleka končit celý váš boj. Důvodem je to, že mnohé kódy jsou naučeny k tomu, aby se dokázaly množit a „zálohovat“. Z toho důvodu tak musíte absolvovat kontrolu také na různých externích discích, flashdiscích, nebo dalších zařízeních v síti, kam by se mohl malware úspěšně schovat ve své kopii. Toto nebezpečí je největší hlavně pro firemní sítě.