Chytrá televize by se dala velice jednoduše popsat jako kterákoliv televize, která již nemá primitivní operační systém, ale kompletní systém s grafickým prostředím. Právě grafické prostředí, umožňující mnohem lepší orientaci v systému, je to, co má chytrá televize nejvíce dokonalejší oproti všem svým předchůdcům.
Mimo toho je ale rozhodně chytrá televize mnohem schopnější i díky tomu, že je to víceméně televize přes internet. Díky jinému druhu přijímaných dat může nabídnout celou řadu možností, které jsme do nedávna nemohli využívat. A mimo toho dokáže chytrá televize nabídnout i celou řadu funkcí, které nejsou spojeny jen s typem přijímaného signálu.
Možnost aplikací třetích stran
Jednou ze základních výhod je, že můžete používat aplikace mimo samotné rozhraní televize. Většinou to umožňuje právě televize přes internet na základě toho, že pomocí streamování umí pracovat s distribučními aplikacemi platforem jako je YouTube, Netflix, Amazon Prime a mnohé další.
Ve své podstatě se tak televize přes internet blíží velice rychle i dalším chytrým zařízením z našeho světa, protože nám nabídne možnost přidělat kdykoliv svoje vlastní aplikace podle potřeb a zájmů.
Mnohem více možností práce s videem
Mimo toho se můžeme potýkat i s tím, že dostaneme více možností, jak pracovat s videem. To že chytrá televize již nemusí nutně respektovat kontinuální vysílání, je již víceméně naprostou samozřejmostí. Mimo toho ale například televize přes internet umožňuje díky jiným typům signálů měnit mezi jazykovými mutacemi a titulky. To už zvládá sice DVB-T2, ale pro distributory pořadů je rozhodně mnohem příjemnější a jednodušší takovou funkcionalitu realizovat v rámci internetového přenosu nežli standardního televizního vysílání.