Nemusíte být nijak extrémně aktivní, stačí pouze několik registrací například v e-shopech nebo podobných službách, a dřív či později si vás podvodný email najde sám. V současnosti jsou položky jako podvodný email, newslettery, slevové akce a další možné základem sociální managementu v online prostředí.
Takový podvodný email může být pro uživatele připojení k internetu ale mnohdy i mnohem víc, než jenom spamem co otravuje. Jednoduše se může stát i bránou k vašemu soukromí. Jak tedy poznat podvodný email, abyste jej příště už ani neotevírali?
Indikátorem může být už jen adresa odesílatele
Celá řada emailů se pohybuje po internetu z lehce pozměněných domén, které mohou jednoduše působit jako originální doména. Příkladem může být portál facebook. V rychlém kouknutí můžete jednoduše přehlédnout, že vám email přišel z adresy info@facebok.com namísto info@facebook.com.
Jakmile během připojení k internetu obdržíte email s podobným „překlepem v doméně“, tak je rozhodně podobný a ideálně jej okamžitě bez otevření pošlete do spamu. Stejně tak si dávejte pozor na nesmyslné adresy, například support@ambra4242.cz.
MX záznamy pomohou zkušenějším uživatelům
Už od prvních dní, kdy je připojení k internetu dostupné všem, se pochopitelně snaží black-hat hackeři najít cestu k datům uživatelů. Dnes už i mírně pokročilý programátor dokáže udělat skript, který vám dokáže odeslat email u něž bude klidně uvedena oficiální email, jako kupříkladu podpora@seznam.cz.
Takto tvořené podvodné emaily ale vždy dokáže odhalit MX záznam. Jedná se součást DNS záznamů, které se starají o to, abychom při připojení k internetu mohli užívat jmenné názvy, namísto IP adres fyzických serverů. MX záznam je přitom vymezený výhradně pro emaily. Jednoznačně dokáže identifikovat doménu z níž byl email odeslán, díky čemuž tak jednoduše poznáte falešné emaily.