Optické připojení je dnes rozhodně tou nejlepší veřejnou technologií připojení, kterou máme k dispozici. Díky jeho funkci si můžeme užívat na optické síti takové rychlosti, na které jsme do nedávna bydli zvyklí. A to je jen jedna z mnoha výhod.
Samotné optické připojení vám vedle enormních rychlostí dokáže nabídnout také jiné hodnoty, které mnozí ocení mnohem více nežli rychlost jako takovou. A tou může být i vysoká stabilita. Proč je ale pevné připojení přes optický kabel tak dokonalé?
Jaké médium optické připojení používá?
Základem hodnot, které nám dokáže optické připojení nabídnout, je hlavně samotné optické vlákno. Uprostřed optického kabelu najdeme speciální vlákno, které se tvoří povětšinou ze skla. Takové skelné vlákno následně pomocí laserových impulsů přenáší data, která pak umožňují připojení k internetu nebo komunikaci v rámci lokálních sítí.
Zásadními výhodami je především to, že světlo bude vždycky mnohem rychlejší než jakýkoliv jiný zdroj, který nám je v současnosti známý. Mimo toho navíc nemusíme řešit nepříjemnosti, jaké řeší například VDSL připojení, kdy se mohou hodnoty horšit podle okolních podmínek či vzdálenosti od hlavní centrály.
Všechno má i svoje nevýhody
Pochopitelně ve všem najdeme nevýhody a optické připojení není žádnou výjimkou. Zásadní nevýhodou, kterou optický internet má, je jeho náročnost na distribuci. Optické vlákno je totiž extrémně citlivé na poškození.
To znamená, že optické pozemní sítě musí být vedeny mnohem hlouběji, než můžeme být zvyklí od jiných sítí. Mimo toho je na jejich spojování a opravdu potřeba speciálního vybavení a zkušených techniků. Z toho tak plyne fakt, že ačkoliv není optické připojení výrazně dražší, tak není tak moc dostupné, jako například již jednou zmíněný VDSL internet.