Stabilita připojení se řadí mezi ty nejdůležitější parametry. Pro většinu lidí je pochopitelně tou nejzásadnější hodnotou hlavně rychlost stahování a nahrávání dat, ale ani zdaleka se přitom nedá říct, že by stabilita byla méně důležitá.
Zcela naopak, pokud nemáme připojení stabilní, tak nám automaticky budou prudce stoupat i klesat hodnoty rychlosti internetu. Dnes se tak podíváme na hodnoty, které vám při měření ukáží, jak stabilní připojení vlastně máte.
Jak měřit stabilitu připojení?
K tomu použijeme stejný nástroj, jako v případě, kdy měříme rychlost. Kvalitní test rychlosti připojení nám většinou dokáže nabídnout mnohem více, než je jenom rychlost jako taková. Často se potkáme kupříkladu s hodnotami jitter a ping, které jsou pro nás důležité v oblasti stability. Mimo toho ale testy ukáží také viditelnou IP adresu, poskytovatele připojení a někdy i další specifické údaje, které mohou být pro připojení k internetu prospěšné.
Co je to hodnota jitter a jak určí stabilní připojení?
Tato hodnota je pro nás nejdůležitější. Každé připojení k internetu má určitou náklonost k výkyvům. U některých je to silnější, jako třeba u bezdrátových technologií, u jiných naopak ne. Jitter je hodnota, která nám dokáže ukázat výkyvy rychlosti v rámci samotného měření. Čím vyšší tato hodnota je, tím horší je stabilita. Pokud je v drobných desítkách, je vše v pořádku. Pokud je ale vysoká, tak to znamená nestabilní připojení k internetu.
Co dělat, když je internet nestabilní?
Pokud se opravdu ukáže, že je připojení k internetu nestabilní, tak máme celou řadu možností. prvně bychom měli zjistit, jestli hardware doma (router, modem…) funguje, jak má a je dostačující. Následně pak můžeme kontaktovat i poskytovatele, který by nám měl umět poradit další kroky.