Datový limit je jednou ze základních hodnot, které mají mobilní tarify pro svoje uživatele. Datový limit zkrátka znamená množství dat, které v rámci běžně měsíčního období smíte spotřebovat na svém mobilním zařízení. Často je ale problém s tím, jak mobilní data pracují v zahraničí oproti našim domácním podmínkám.
Připravit se totiž musíme rovnou na dvě věci. Ne všechny mobilní tarify nabízejí datový limit ve stejném měřítku doma i v cizině. A co je mnohem důležitější, tak jsou velice často mobilní data v zahraničí účtována za naprosto rozdílných, mnohdy až šílených, částek. Dnes se proto podíváme na to, jaké rozdíly můžete očekávat.
Tarifní pásma mimo Evropskou unii
Standardně se nemusíte bát, protože mobilní tarify mívají ve svém nastavení vypnutý roaming. Roaming znamená čerpání dat mimo vaši domovskou zónu a v součtu je to ochranný mechanismus právě před tím, abyste se nepřipojili na drahá data tam, kde nechcete.
Každopádně se ale připravte, že vám mobilní operátoři mimo Evropskou unii nabízejí takzvaná tarifní pásma. Podle nich se účtují jak balíčky dat, tak i čerpání na megabity zcela rozdílně. Pro všechny mobilní tarify bývají podmínky v tomto ohledu jinak stejné, pokud nemají určeny vyloženě zahraniční datové kapacity. Proto se informujte u operátora, jaká bude cena dat v tarifním pásmu. Mnohdy může být až astronomická!
Žádné problémy v rámci EU
Proč jsme svět rozdělili na EU a zbytek? Je to proto, že v EU vám totiž vždycky platí datový limit, jaký máte v domácnosti. Pokud tedy máte tarif od členského poskytovatele, tak vám mobilní tarify účtují stejné poplatky a mají stejné hodnoty i v jiných zemích EU. Pokud tedy cestujete pravidelně jenom po unii, tak nemusíte rozhodně zařizovat nic navíc. Tato chytrá standardizační vyhláška za vás vše již dávno zařídila.