Nový standard vysílání DVBT-2 se postupně stává současností pro všechny místní kanály v České republice. DVBT-2 je technickým pokrokem nejen pro samotné poskytovatele různého televizního vysílání, ale od DVBT-2 mohou očekávat zcela nové funkce také diváci.
Jednou ze základních výhod DVBT-2 standardu pro uživatele je televizní vysílání v rozlišení HD a lepším. Pro dnešní velké televize je minimálně HD rozlišení naprostým základem. Mimo toho ale nabízí i spoustu dalších funkcí. Pro ně ale budete pochopitelně potřebovat i zařízení, které je schopné DVBT-2 signál zpracovávat.
Proč vůbec potřebujeme DVBT-2 přijímač?
Přijímače televizního vysílání fungují na jednoduchém principu. Kvůli co nejjednodušší komunikaci se používá pro dálkový přenos jiného formátu, než ke konečnému zobrazování dat. Může tak jít například na přechod mezi analogovým a digitálním vysíláním.
Samotné standardy DVBT a DVBT-2 jsou něčím jako klíčem, který napovídá konkrétnímu zařízení, jak má zpracovávat signál a jak s ním má nakládat. Uvnitř samotného přístroje je tak další sada speciálních obvodů a funkcí, které jsou mezi jednotlivými standardy rozdílné. Tím pádem je při změně instrukcí potřeba měnit i zařízení, které instrukce zpracovává.
Jaká zařízení může přechod na DVBT-2 postihnout?
Modernější televizory jsou přizpůsobeny k tomu, aby televizní vysílání standardu DVBT-2 dokázaly zpracovávat naprosto samostatně. To se ale týká opravdu jen moderních televizorů. Mnohem častější variantou je výměna set-top boxu.
To je právě to zařízení, které se na základě instrukcí stará o přechod mezi dvěma druhy vysílání a díky tomu umožňují víceméně libovolnému zařízení zpracovávat obraz a zvuk. Moderní set-top boxy již DVBT-2 podporují vždycky. Ale u zařízení, které je staré více jak dva roky, se podpora DVBT-2 standardně ještě očekávat nedá a proto bude potřeba jejich výměna.