Bezdrátové připojení k internetu v domácnostech má mnohdy problém s rychlostí a stabilitou. Ve většině případů se jedná o špatné nastavení routeru, nebo o nastavení routeru k pásmu, které je v daném místě vysoce vytížené. Právě pásmo na němž vaše připojení vysílá je velice důležitou vlastnosti a nastavení routeru vám dává možnost jej kdykoliv změnit.
Jaké pásmo ale zvolit a jak nastavení routeru funguje? S obojím vám pomůžeme v dnešním jednoduchém článku!
Co to jsou vůbec pásma a jak zjistit jejich obsazenost?
Než přejdeme na samotné nastavení routeru, tak je potřeba nejdříve najít ideální pásmo. Nejdříve trošičku teorie z Wifi připojení. Existují dvě frekvence. 2,4Ghz a 4,8 GHz. Pro domácí připojení k internetu je vyčleněná právě ta nižší. V rámci ní ale existuje celkem 13 pásem, nebo někdy se říká i kanálů. Tyto kanály jsou proto, že když se potká vysoký počet vysílacích zařízení na jednom kanále, tak se navzájem ruší a oslabují.
Naštěstí pro jejich zjištění existuje celá řad aplikací či software pro počítače. V rámci něj si můžete projít pásma ve svém okolí a zjistit tak, na jakém z nich nejsou připojená ostatní zařízení.
A konečně jdeme na nastavení routeru
Teď pro stabilnější a rychlejší připojení k internetu zbývá jenom nastavení routeru. Volba pásma se vždy dělá pod položkou bezdrátového připojení na Wifi, který router to má pochopitelně jinak. Ve vyjíždějícím seznamu zde stačí jednoduše zadat které pásmo si přejete obsadit a do něj se vaše zařízení zapojí. Některé modernější přístroje nastavení routeru ulehčují o možnost automatického skenování pásem, díky čemuž si méně vytížený prostor umí inteligentně zvolit samostatně. I zde ale mohou vznikat chyby a tak při podezření nikdy není na škodu ručně zkontrolovat obsazení pásem.