Poměrně dlouhou dobu lidé nahlíželi na mobilní telefony, a hlavně ochranu dat uvnitř tak, že není tak moc důležitá jako v případě klasického počítače. Jenže v mobilních telefonech díky jejím dnešním možnostem lidé uchovávají stále větší a větší množství dat.
Mnohá z nich jsou přitom velice citlivá. Můžeme se kupříkladu bavit o přístupových údajích, bankovnictví a celé řadě případů osobní komunikace. Jak se ale dobře chránit?
Neukládejte nic citlivého interně
Ochrana dat na online úložištích by se mohla zdát jako nelogická, ale je to přesně naopak. Vaše zařízení ani zdaleka nedisponuje možnostmi, které mají cloudy a datová úložiště, v ohledu šifrování a kódování obsahu.
Pokud tak máte možnost využívat připojení k internetu, tak vše citlivé zálohujte na důvěryhodné služby. Často jsou přitom data aplikací automaticky uložená mimo vaše vlastní úložiště jenom online.
Ochrana dat šifrovanými složkami
I tak jsou ale různé věci, které musíte mít u sebe a mohou být extrémně citlivé. Může jít o přístupové tokeny nebo certifikáty. Pro takové případy existují aplikace, které vám mohou vytvořit šifrované složky. Pokud nebudete znát správné heslo, data jsou nečitelná. Navíc je možnost ochrany, že se data nenávratně rozšifrují, pokud někdo opakovaně zadá špatná hesla.
Základní možnosti ochrany od telefonů
Samotné mobilní telefony vám pro mobilní internet, wifi připojení i další možnosti připojení k internetu a datové komunikace nabízí vlastní ochranu. Jde většinou o šifrování pomocí určité konkrétní certifikace nebo protokolu. Do kategorie možnosti ochrany telefonu také patří zámky. Ať už užíváte pin, tažení symbolů prstem nebo biometrické údaje, tak tím extrémně zvyšujete bezpečnost vašich dat a soukromí už jenom kvůli ztrátě samotného zařízení.