Router, jehož adresa je automaticky také bránou sítě, je doopravdy bránou pro komunikaci jak směrem do vnějšího světa, tak i zpátky. To přitom má zásadní výhody hlavně v tom, že nastavení routeru může být vaší dokonalou ochranou před bezpečnostními problémy.
A to také bude dnešním ústředním tématem. Podíváme se na základní bezpečnostní nastavení, které vám nabídne nastavení routeru téměř u všech běžných modelů na trhu.
Základní nastavení hesla
Pro klasický internet kabelem heslo není povětšinou potřeba, ale například pro bezdrátový internet je heslo tím nejdůležitějším ochranným prvkem. Využívat můžete různé standardy, které se odlišují hlavně tím, jak velké nároky mají na celkovou podobu hesla. A to jak na počet znaků, tak i na jejich skladbu.
Jen s některými adresami
Pokud vám jde o maximální bezpečnost ve vaší síti, tak pro internet kabelem, tak i bezdrátové připojení není problém nastavení whitelistu či blacklistu. Jedná se o seznam povolených nebo zakázaných fyzických adres. Kdykoliv se tak připojí blokované zařízení, či naopak zařízení mimo seznam povolených, tak zkrátka nedostane autentifikaci a nebude možné se k síti připojit.
Nezapomínejte na základní nastavení routeru
Při nastavování co nejlepšího zabezpečení celé sítě přitom uživatelé velice často zapomenou také na to nastavit bezpečnost routeru jako takového. Každý, pokud již nastavení routeru neproběhlo u dodavatele, totiž má veřejně dostupnou hlavní adresu a defaultní (základní) přihlašovací údaje. Ty je potřeba změnit.
Pokud to neuděláte, tak se víceméně kdokoliv, kdo se připojí do sítě, může dostat i do nastavení routeru jako takového. Může tak změnit nejen parametry připojení k internetu, ale dokonce i celou sít zcela překonfigurovat ve váš neprospěch.