Stejně jako u celé řady jiných moderních technologií, je také 5G internet už nějakou dobu středem neuvěřitelného množství konspiračních teorií, které se kolem něj otáčejí. Naprostá většina z nich přitom byla už dávno vyvrácena.
A vzhledem k tomu, jak velké téma konspirační teorie kolem 5G internetu jsou, se podíváme právě dnes na ty nejzajímavější a také na důvody, proč rozhodně nejsou pravdou.
Signál, který nám ublíží na zdraví
Snad vůbec první podobná myšlenka je to, že by měl 5G internet ubližovat. Žijeme ve světě, kde wifi připojení, televizní vysílání a konec konců i připojení k internetu kabelem a naše elektronická zařízení vysílají různé úrovně záření. Přitom všechno toto záření je mnohem méně nebezpečné než například přirozená přírodní radiace většiny míst na zemi. Rozhodně se tak nejedná o nebezpečný signál.
Pravdou ale je, že vysokofrekvenční vysílače mohou způsobovat problémy jako je bolest hlavy či závratě. Takové vysílače přenášejí připojení k internetu i televizní vysílání na ohromné vzdálenosti v řádu kilometrů. Proto jsou také umístěny mimo obytné oblasti.
5G internet jako okno do soukromí
5G internet dokázal přinést nová komunikační pásma, která se dají používat kupříkladu na dálkové ovládání přístrojů a síťových prvků. Jenže také se ukázala spekulace, která obviňuje 5G internet ze špionáže. To je velice vtipné, protože k něčemu podobnému 5G není potřeba. Stačí vlastně jenom připojení k internetu.
Každý den, kdy totiž využívat internet, jak doma, tak i mobilní internet v telefonech, tak do světa vpouštíte analytické informace a další data, která slouží například ke zlepšování uživatelských prostředí a aplikací. Přenášet tak tyto data vždy šlo a vždy půjde. A nebude přitom nutné kvůli tomu dělat novou internetovou technologii.