Není tomu ani dvacet let, co ještě internet nebyl až takovou samozřejmostí v každé domácnosti. Samotné webové stránky přitom byly teprve na svém pomalém vzestupu a nic nenasvědčovalo tomu, že se internet začne tak moc rozvíjet.
Jenže dnes už máme internet opravdu všude. Máme jej v domácnostech, můžeme jej využívat v telefonech i kdekoliv jinde. Aby jej ale mohli využívat lidé v širokém měřítku, tak existuje celá řada podpůrných služeb. A mezi nimi můžeme najít i takové, jako je DNS.
Co si pod pojmem DNS představit?
Pod samotným pojmem najdeme anglickou zkratku ve znění „domain name system“. Jedná se tak o systém řízení doménových názvů. Doména je přitom samotné jméno webové stránky jako takové. Příkladem můžeme uvést pripojto.cz, které patří mezi místní porovnávače internetových služeb. Servery DNS tak mají jedinou důležitou funkci, a to kompletní uchovávání názvů domén, a přiřazování adres fyzických serverů, na kterých tyto domény mají data.
Jak funguje DNS server?
Pokud se pokusíme přistoupit na zmíněnou adresu, tak nám naše připojení k internetu odesílá požadavek na DNS. Jakmile DNS obdrží požadavek, tak začne prohledávat seznamy. V případě, kdy najde, tak nám pak vrátí konkrétní IP adresu serveru, která je v tomto případě 77.78.106.36. jedná se přitom o naprosto běžné funkce připojení k internetu, které fungují zcela nezávisle na uživateli.
Dostupnost a bezpečnost DNS
Pochopitelně se tak DNS stalo službou, která je naprosto klíčová pro běžné používání připojení k internetu. Pro spoustu lidí je tak otázkou, jak je taková služba vůbec zabezpečená proti absolutnímu pádu? Odpovědí je, že si můžeme během připojení k internetu definovat adresu svého DNS serveru, nebo si ji můžeme nechat přiřadit automaticky. Serverů je totiž celá řada a navzájem si pomáhají.