Phisingový útok není v internetovém prostředí rozhodně žádným novým pojmem. Zcela naopak se jedná o typ útoku, který je díky své jednoduchosti po technické stránce extrémně oblíbeným nástrojem pro celou řadu podvodů.
Mnozí přitom ale mají tendenci podceňovat nebezpečí, které phisingový útok může představovat. V rámci dnešního článku se přitom zaměříme na to, jaké největší potíže mohou vzniknout v případě, kdy nebudete brát phisingový útok s dostatečnou vážností a opatrností.
Nepodceňujte vynalézavost autorů
Autoři stojící za těmito útoky rozhodně nejsou žádnými nezkušenými hráči na poli připojení k internetu a podvodů v něm. Zcela naopak, můžete počítat s tím, že používají velice pokročilé metody. Například možnosti personalizace z cookies souborů, nebo data z poskytovaných databank kontaktů a marketingových informací třetí strany.
Prozradit o sobě informace není těžké
Phisingový útok nemusí mít nutně úkol okrást vás v první instanci. Může ale pro realizaci opravdu dobrého útoku připravit vody tím, že zjistí maximum o vás, vašem připojení k internetu, počítači, a mnohém dalším.
V rámci emailů, které phisingový útok standardně používá, totiž není nutné na něco kliknout, aby došlo k průniku dat. Takzvané „onLoad“ funkce totiž lze aktivovat už jen otevřením e-mailu. V ten moment se mohou ihned vytratit informace odkud jste připojení k internetu, na jakém zařízení, pomocí kterého prohlížeče, a mnohé další.
Útoky se mohou stupňovat
Pokud se nezačnete už od počátků stavět proti těmto útokům opravdu aktivně, tak se mohou postupem času stupňovat. Jakékoliv připojení nejen doma, ale i přes mobilní internet na vaše účty tak může denně znamenat dlouhý seznam obtěžujících zpráv, emailů, falešných účtů na sociálních sítích a podobně. Proto už od počátku pracujte s útoky tak, že je budete pomocí prostředků spamu, ignore listů a mnohých dalších zkrátka potírat.