Napadlo vás někdy, že existuje spojitost mezi připojením k internetu, jeho vlastnostmi a přesným nastavením sítě? Každá počítačová síť totiž může určitou rychlostí přijímat data nejen vně, ale také může mít limitovaný rozsah uvnitř sebe.
Kdysi nastavení domácí sítě mohla limitovat například zařízení se 100Mb síťovou kartou. To ale dnes už není zdaleka aktuálním problémem. za to je ale spousta způsobů nastavení domácí sítě, které mohou limitovat jeho vlastnosti.
Zhoršené připojení na bezdrátové síti
U wifi připojení je pochopitelně automatická ztráta rychlosti a stability. Čím dál jste od vašeho bezdrátového routeru, tak tím horší situace může potencionálně být. Jenže nejde jenom o fyzickou stránku. Stejně tak můžete mít problémy v rámci nastavení domácí sítě.
Nejčastější komplikací bývá to, že je vaše wifi připojení na stejném pásmu, jako větší množství sítí ve vašem okolí. Pásmo je následně příliš vytěžováno, což pramení ve ztrátu rychlosti a stability. V rámci možností nastavení domácí sítě přitom stačí jednoduše změnit pásmo. Lepší routery dokonce ovládají automatickou změnu pásma.
Problémy v nastavení domácí sítě
I na kabelu se ale může stát, že se dostanete do problémů s rychlostí. V rámci nastavení domácí sítě se totiž můžeme i dnes setkat s tím, že routery umí minimalizovat rychlost připojení k internetu na 100Mb, což je dnes už poměrně dost malá rychlost.
Proto tak vždy projděte celé nastavení a zjistěte, jestli konkrétní porty na routeru nemají nastavenou nižší přenosovou rychlost. Častějším problémem ale bývá zahlcení routeru, které se jednou za čas vyskytne i u těch nejdokonalejších. Pro vrácení plynulého připojení k internetu přitom stačí router jenom krátkodobě restartovat, čímž se problém vyřeší.