Firewall je jednou z technologií zabezpečení komunikace v rámci online světa. Jedná se přitom dokonce o technologii, která je extrémně důležitá z opravdu mnoha důvodů. Jako jeden z těch největších se počítá ochrana před skrytou komunikací.
Efektivně ale může také eliminovat komunikaci s podezřelými webovými stránkami, nebo firewall může eliminovat komunikaci samotných procesů a aplikací v operačním systému. Setkat se můžeme s pojmy hardwarový a softwarový firewall. Dnes si vysvětlíme, jaké jsou mezi ním rozdíly.
Co je to hardwarový firewall?
Jedná se o velice efektivní a bezpečný typ firewall. Využívat ho můžeme podle potřeb jak v rámci připojení kabelem, tak i pro bezdrátový internet. Důvodem je, že se neaplikuje přímo v koncovém zařízení jako počítač, mobil či tablet, ale ve vstupním bodě do sítě.
Router je tak potřebný nejen pro komunikaci zevnitř sítě do sítě v rámci připojení k internetu, ale také může obsahovat funkcionalitu hardwarového firewall. Tato funkcionalita přitom znamená o to větší bezpečí, protože operuje na úrovni sítě, a ne operačního systému. Komunikace tak nemá šanci proniknout ani do sítě, natož do počítače jako takového.
Software firewall a jeho hlavní vlastnosti
Problémem ale může být, že hardwarový firewall pro laika není možné jednoduše nastavit. Oproti tomu softwarový dnes díky moderním operačním systémům dokáže konfigurovat i průměrný uživatel počítače. I v tomto případě jde o prevenci špatné komunikace u připojení k internetu, ale funguje na trochu odlišné úrovni. A to hlavně z toho důvodu, že pracuje na úrovni počítače. Komunikace tak projde skrze síť až do PC a až zde je případně odmítnuta. To je zásadní rozdíl, který je mezi samotným softwarovým a hardwarovým firewall.