Ačkoliv domácí sítě běžně nejsou obětí klasického cíleného útoku, ale spíše se jedná o útoky nahodilé, tak zabezpečení sítě rozhodně není otázkou, kterou by se vyplácelo z jakéhokoliv důvodu ignorovat. Zcela naopak, na zabezpečení sítě alespoň na základní úrovni, bychom měli myslet vždycky alespoň trochu.
Někde přitom jde o jednoduché kroky, které naše připojení k internetu i komunikaci uvnitř sítě efektivně zabezpečí, ale nebudou vás stát žádné komplikace a složité nastavování.
Kvalitně zaheslovaná wifi
Mezi největší problémy v rámci zabezpečení sítě bývá jak ve firmách, tak i v domácnostech, nedostatečné jištění bezdrátového připojení jako takového. Z toho důvodu se tak může kdokoliv velice jednoduše připojit do sítě a působit tak škody. Pro připojení k internetu je dnes sice standardem bezdrátová síť, ale zabezpečení nesmí být nedostatečné.
Většinou vám přitom stačí opravdu kvalitní heslo. Ani to pochopitelně není nikdy stoprocentní ochranou, ale minimálně dokáže útok učinit naprosto nerealizovatelným pro většinu lidí. Jedinou možností, jak wifi připojení infiltrovat jsou pak slovníkové útoky, které jsou výpočetně nákladné.
Zabezpečení sítě pomocí firewall
Určitě známe firewall, který nám mnohdy při připojení k internetu spíše překáží. Na oko sice jo, ale dělá extrémně důležitou funkci v podobě neustálého filtrování komunikace a odstínění té, která by mohla být škodlivá. Mimo toho můžete užívat nejen firewall v počítači (softwarový), ale také jej umí kvalitní routery (hardwarový).
Bez slabých zařízení
Každé zařízení může být pro zabezpečení sítě potencionálním rizikem, pokud samo není kvalitně zabezpečeno. Během připojení k internetu dnes a denně budeme bohužel potkávat škodlivé kódy a pokusy o podvody. Každý úspěšný pokus přitom nemusí být bránou jen do zařízení jako takového, ale dokonce i do celé počítačové sítě.