Každý internetový prohlížeč se může proti konkurenci pochlubit jednou či více výhodami, které stojí za jeho oblíbeností. Přitom je jedním z parametrů pro kvalitní internetový prohlížeč také jeho bezpečnost. Dlouhodobě je totiž považovaný sám internetový prohlížeč za jednu z nejjednodušších cest do soukromí uživatele. A to nejen kvůli uživatelské neznalosti, ale také kvůli struktuře prohlížeče jako takové.
Dnes se přitom podíváme na tom, s kterým prohlížečem je potencionálně připojení k internetu tou nejbezpečnější záležitostí. A budete možná překvapeni, jaký internetový prohlížeč tuto soutěž dokáže vyhrát.
Mozilla Firefox jako nejbezpečnější prohlížeč
Podle statistik připojení k internetu a úspěšného napadení, je Mozilla právoplatným vítězem tohoto testu. Důležitost celého testu spočívá především v tom, že je Mozilla postavena zcela rozdílným způsobem oproti konkurenčním prohlížečům jako může být Google Chrome, Opera, Safari nebo dokonce Microsoft Edge.
Zkrátka vývojáři tohoto prohlížeče už od začátku přemýšlí tím směrem, který může tomuto prohlížeči propůjčit vysokou odolnost. Jádro prohlížeče i veškeré jeho další funkcionality jsou rozděleny do modulů a úloh, které jsou navzájem kvalitně zapouzdřené a neprostupné. Proto tak mohou viry a škodlivé kódy narazit během připojení k internetu na „slepou uličku“.
Jenže má to také svoje nevýhody
Takové pojetí zní velice efektivně a určitě si říkáte, proč to tedy nepoužívají všichni? Inu, má to svoje velké nevýhody. Ačkoliv je připojení k internetu s pomocí Firefox bezpečné, tak je zároveň i velice náročné na systém. Mozilla totiž rozhodně není žádným. Nebojí si říct o takové fyzické zdroje, které by jinak dokázala využít i počítačová hra nebo mnohem složitější programy. Není tak vzácností, že standardně alokuje i více jak dva gigabajty z naší operační paměti.