Bezpečná síť není rozhodně žádnou samozřejmostí. Dost často byste se mohli divit, kolik profesionálů a společností má svoji síť plnou spousty komplikací. V případě, že se staráte o vaši vlastní domácí síť je pojem bezpečná síť o to důležitější, že potřebujete dodržovat celou řadu důležitých pravidel.
V domácnosti je bezpečná síť podstatná především proto, že můžete poměrně jednoduše přijít o celou řadu citlivých osobních dat. Dnes se podíváme na to, jak zajistit, aby i vaše síť byla bezpečná,
Všechna zařízení ochráněná štíty
Jakékoliv zařízení, které má operační systém a není chráněno antivirovými štíty, je potencionální hrozbou pro celou síť. Kdykoliv tedy používáte internetové připojení, tak je potřeba mít aktivní software nebo aplikace, které slouží k antivirové obraně.
Samotné viry a škodlivý kód jsou totiž jenom jednou z poměrně mnoha hrozeb na internetu. Větší počet hrozeb se spíše snaží útočit automaticky pomocí robotů a slovníkových útoků, nežli čekat na stažení a aktivaci škodlivého kódu. V tom je připojení k internetu jednoznačně nejrizikovější.
Mějte vždy aktivní firewall
Firewall je přirozená obrana, kterou disponují operační systémy. Jedná se o další štít, který je o něco efektivnější. A to především v tom smyslu, že jsou jednotlivé aplikace kontrolovány, zdali mohou být spuštěny a zdali jejich aktivita splňuje to, co jim bylo původně povoleno. Při připojení k internetu se totiž může stát, že na pozadí budou probíhat automatické operace. Tyto operace ale v případě aktivního firewall musíte nejdříve potvrdit.
Neotevírejte nikdy zbytečné porty
Během připojení k internetu jednotlivé aplikace komunikují s online prostředím pomocí portů. Dá se říci, že to jsou vstupní brány do sítě a vašeho počítače. Vždy byste se měli snažit o to, abyste otevírali jenom minimum portů.