Technologie ISDN je jedním ze způsobů, díky kterým dokáží sítě napříč celým světem standardně komunikovat. Není už ani zdaleka jedinou možností, jak zprostředkovávat volání, nebo popřípadě globální připojení k internetu.
Po dlouhé době existence ISDN jej začala postupně v některých kruzích nahrazovat technologie DSL, především potom na v oblasti regionálních sítí. I dnes je ale ISDN velice rozšířená a stále funkční metoda, která je nepostradatelnou součástí celosvětové komunikační sítě. DSL je ale modernější metodou, se kterou máme především u nás velice dobré zkušenosti.
Jak vlastně ISDN pracuje a proč je nepostradatelná?
Představte si, že byly doby kdy komunikační sítě napříč celým světem fungovaly regionálně. Jedna síť dokázala přenášet data jen v rámci svého vlastního rozsahu. Kdykoliv ale měla komunikovat s jinou sítí, nedokázala to. A to dokonce i v rámci státu, nejen mezinárodně.
S rozšířením celosvětových telekomunikačních technologií, nebo počátků připojení k internetu, přišla nutnost všechna tato data postupně standardizovat. A to tak, aby mezi nimi byla možnost komunikovat a překládat data na jednom standardu. Přesně to je funkce ISDN a důvod, proč je pro celosvětovou komunikaci nepostradatelná.
Jaké jsou oproti ní výhody moderního DSL?
Mnohem modernější DSL známe díky spoustě vylepšení nejen v ohledu připojení k internetu. Hlavní výhodou je především několikanásobná rychlost oproti původní síti ISDN. Vedle toho je dokonce rozvádění sítě DSL jednodušší a levnější. A to především z toho důvodu, že na rozdíl od ISDN není potřeba speciálního technologického vybavení k připojení do sítě. To je největší nevýhoda ISDN, kdy se musí používat speciální přípojky, které jsou podle užití navíc i standardizované v různých variantách podle využití či pozice v síti.