Měření rychlosti internetu je jedním z nejlepších možných nástrojů, jak opravdu spolehlivě zjistit stav a vlastnosti vašeho připojení k internetu. V mnoha ohledech i platí to, že je měření rychlosti internetového připojení pomocí webové stránky jedinou možností, jak jej může laik provozovat.
Odborníci na sítě a počítače totiž mohou k měření rychlosti internetu využívat i schopností příkazové řádky, která je k dispozici v každém operačním systému. Mnohem jednodušší a stejně spolehlivé je ale i měření rychlosti pomocí online stránek. Vše ale spočívá v tom, že musíte zvolit správný test rychlosti, který vám zaručí opravdu správné měření rychlosti internetového připojení.
Geografická poloha může ovlivnit výsledky testu
Většinou vám konkrétní test, pomocí kterého měření rychlosti internetu provozovat, dá přímo poskytovatel připojení k internetu. Spousta lidí by za tím mohla mylně vidět tendenci ovlivňovat výsledky měření tak, aby nedocházelo k nespokojeným reakcím.
To je ale omyl, protože celý problém spočívá v čemkoliv jiném. Celé měření rychlosti internetu totiž funguje na základě testovacích dat, která se odesílají na vzdálené servery. Čím blíž je server, tím přesnější pochopitelně bude měření, protože mohou data po cestě narazit na datovou zácpu.
Dá se tedy opravdu testu věřit?
Měřit připojení k internetu by se tak mělo vždy testem, který má co nejbližší testovací server. Ten nemusí být ani v České republice, ale stačí v blízkých zemích, aby byly výsledky věrohodné. To, že občas výsledky měření připojení k internetu mohou dopadnout odlišně, není nutně chybou samotného testu.
Pokud zkusíte měření rychlosti internetu v jiné momenty, tak zjistíte, že není nikdy úplně konstantní a rychlost se může více i méně odlišovat. To je pochopitelně závislé na tom, jakou používáte technologii, protože pro některé to je vlastně přirozenou vlastností.