Před nedávnem skončil poměrně dlouhý přechod ze staršího standardu DVB-T na DVB-T2. Tento modernější standard slíbí už dlouhodobě mnohem lepší kvalitu vysílání a také více stability. DVB-T2 toto všechno opravdu přináší a televize je mnohem kvalitnější.
Pro příjem DVB-T2 je ale potřeba naprosto rozdílného vybavení, než tomu bylo u staršího standardu. Pochopitelně to neznamená koupi úplně nového televizoru, nebo extra nového zařízení. Jen starší set-top boxy neuměly DVB-T2 zpracovávat a proto byl pro příjem DVB-T2 požadován přechod na novější kousky. Proč vůbec byl potřeba? To vše si řekneme v dnešním článku.
Modernější a kvalitnější televize díky komprimaci
Důležité je zmínit, že DVB-T2 přináší do televize novou kompresi. Datová komprese je odborný název, který značí její „smrsknutí“ do menší velikosti. Když si například představíte klasický vakuový pytel na oblečení, který vyfouknete a tím stlačíte jeho obsah, tak máte krásnou analogii komprimace v reálném životě.
Komprimace tak umožňuje za použití menších datových objemů, přenášet více dat. V televizním signále to znamená, že DVB-T2 má rovnou dvě možnosti, kam může pokračovat.
S komprimací si ale něco musí poradit
Komprimace sama o sobě garantuje, že televize dokáže přijímat buď kvalitnější obraz ve vyšším rozlišení, nebo více kanálů v jednom multiplexu. Problémem ale je, že s komprimací taky musí něco umět pracovat.
A přesně to je důvod, proč pro příjem televize ve standardu DVB-T2, nutně potřebujeme nové zařízení. Staré set-top boxy pochopitelně také umí pracovat s kompresí, ale naprosto odlišnou. Nejnovější komprese, která se používá, je například velice dobře známá střihačům a těm, kteří mají zálibu v multimédiích. Jedná se o víceméně volně licencovanou komprimaci MPEG, kterou můžeme znát například i z běžných videosouborů.